Duşanbe  
   
Genel Bilgiler  
   

 

 

 
Alan: 100 km²
Nüfus: 661,100
Para Birimi: Somoni
Telefon Kodu: + 992
Zaman Dilimi: GMT +5
Konuşulan Dil: Tacikçe, Rusça
Web Sitesi: http://www.dushanbe.tj/

 

Havalimanı:

Dushanbe Havalimani
Adres :Dushanbe Airport, Tajikistan, Dushanbe
Telefon :+992 3772 210952

Tacikistan’ın başkenti, Farsça’da “Pazartesi” anlamına Duşanbe, ülkenin en gelişmiş şehri. Duşanbe’nin her köşesinde Rus etkilerini görmek mümkün. Sovyet dönemi nedeniyle ülkenin kentin mimarisinden şehir planlamasına, yaşayışından ve kültürlerine Rus hâkimiyeti hissediliyor. Ülkedeki azımsanamayacak kadar Rus askeri bulunması ve ikinci resmi dilin Rusça olması da bu etkiyi görünür kılıyor.


Harita


Başa Dön

Gezilebilecek Yerler

Tacikistan’ın efsanevi kurucusu Somoni’nin heykeli, Duşanbe’nin merkezindedir. Yeni evlenen çiftlerin Somoni’yi ziyaret etmesi bir gelenektir. Heykeli görmeye gittiğinizde gelin ve damat görürseniz şaşırmayın. Ayrıca önemli günlerde ve bayramlarda törenler yine bu heykelin önünde yapılır.

Duşanbe’de ziyaret etmeniz gereken müzelerin başında Tacikistan Ulusal Antika Müzesi (National Museum of Antiquities of Tajikistan) geliyor. Müzede sergilenenler ülkenin tarihi hakkındaki detayları ortaya seriyor.

İsmini 15. ve 16. yüzyıllarda yaşamış meşhur minyatür sanatçısı Kamoliddin Behzod’dan alan The K. Behzod National Müzesi. Fine Arts Müzesi ve Gurminj Zavqibekov Müzikal Enstrümanlar Müzesi diğer önemli ziyaret noktaları arasında başta geliyor. Victory Park ve Fort Hissar da Duşanbe’de turistler için ilgi çekici yerlerdir.

Başa Dön

Kültür ve Eğlence

Tacik kültüründe “Şaşmakom” müziğinin ayrı bir yeri var. Şaşmakom, dünyanın ilk senfonize ortamında çalınan müzik türü olma özelliğine sahip. Duşanbe’de şaşmakom dinleme şansını kaçırmayın.

Tacikistan sanat dünyasına birçok ismi hediye etmiş bir kültüre sahip. Edebiyatçı Sadriddin Ayni ve Mirzo Tursunzade, Tacik balesini dünyaya tanıtan Malika Sobirova, aynı başarıyı Tacik dansı ile gösteren Malika Kalandarova, sinemacılar Ato Muhamedcanov ve Boris Kimyagarov’un eserlerini görmeniz ülkeyi ve Duşanbe’yi tanımanızı sağlayacaktır.

Tacikistan Cumhuriyeti’nin Bilimler Akademisi El Yazıları Enstitüsü’nde çeşitlere medeniyetlere ait olan 13 bin ismin el yazısı eserleri bulunuyor. Ebu Reyhan Biruni, Firdevsi, İbn-i Sina, Nasır-ı Hüsrev, Ömer Hayyam gibi bilim, felsefe ve edebiyat alanında büyük iz bırakmış isimler bunların sadece birkaç tanesi.

Farklı efsaneler, uygarlıklar, kültürler coğrafyası olan Tacikistan tarihi değerlerini koruyarak yeni değerleri keşfetmek ve bu ülkemizin uluslararası ekonomik, kültürel çekim merkezi özelliğini güçlendirmek gerekmektedir.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 9 Eylül 1991’de bağımsızlığını ilan eden Tacikistan bu günü milli bayram statüsündeki Bağımsızlık Günü olarak kutluyor. .

Başa Dön

Yeme İçme

Tacikistan geleneksel yemekleri “halwa” gibi tatlılarla başlar, sonrasında çorba, etli yemekler ve geleneksel bir tat olan “plov” gelir. Plov, parça koyun etleri, şalgam ve pirinç ile büyük bir tavada kızartılarak yapılır. Ülkenin kendine özgü mantısı ve “pirmeni” denilen özel yemekleri de tadılmayı hak ediyor.

Çay en yaygın içecek özelliğinde. Her yerde bulup içebileceğiniz çayın bölgeye has farklı bir lezzeti var. Yoğurttan yapılan “kefir” genellikle kahvaltıda servis ediliyor. Kefir oldukça koyu kıvamlı bir içecek.

Duşanbe’de, Tatar Mutfağı dışında, Avrupa, Çin, Gürcü, Türk mutfakları gibi değişik kültürlere ait yemekler yapan pek çok restoran bulabilirsiniz. Özellikle Rudaki Caddesi’nde değişik zevk ve bütçelere yönelik restoran yer alıyor.

Başa Dön

Alışveriş

Hotel Tajikistan’ın arkasında bulunan pazar ve sokak marketlerinde el işi ürünler ve yemek temin edebilirsiniz. Somoni Heykeli’nin çevresinde de hediyelik eşya edinebileceğiniz mağazalar var. Ayrıca resim galerilerden yerel ressamların çalışmalarını da satın alabilirsiniz.