spacer

Tüm Orta Asya Akın Ettiği Fuar Duşanbe 2.Uluslararası Sanayi ve Ticaret Fuarı Sona Erdi.

6-8 Nisan 2011 tarihlerinde, 19 ülkeden 120 seviyesinde katılımcı ile Orta Asya
bölgesinden gelen 7.000 in üzerinde işadamı 2.Uluslar arası Sanayi ve Ticaret fuarında buluştu

6-8 Nisan 2011 tarihlerinde ikinci kez düzenlenen, Duşanbe Uluslararası Sanayi ve Ticaret Fuarı tüm otoriteler tarafından yine Tacikistan’da bugüne kadar yapılmış en büyük, en kaliteli ve kapsamlı organizasyon olarak nitelendirildi.

İnşaat Malzemeleri, Makine ve Ekipmanları, Elektrik, Enerji, Tüketici Elektroniği, Plastik ve Boru, Tarım Makineleri, İş Makineleri, Oto Yedek Parça, Kozmetik, Temizlik Ürünleri, Medikal – Sağlık, Gıda, İçecek ve Teknolojileri, Moda, Ev Gereçleri, Züccaciye, Kuyumculuk, Havayolları gibi pek çok ürün grubu sergilendi.  Fuar Tacikistan, Türkiye, Kazakistan, Almanya, Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Polonya gibi 19 ülkeden katılımcılar ile Tacikistan’ın yanında başta Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya olmak üzere Orta Asya’dan gelen ziyaretçileri ağırladı. Fuardan 1 hafta önce 28 Martta fuar ve İş forumu ile ilgili Tacikistan Sanayi ve Ticaret Odasında yapılan ve 20 ye yakın ulusal ve yerel gazete, televizyon, radyo ve sektörel basın mensubunun katıldığı fuar ve katılımcılarla ilgili güncel bilgilerin aktarıldığı basın toplantısı düzenlendi.

Fuarın Tacikistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 20. yılında düzenlenmesi ayrı bir anlam kazandırdı.

2.ULUSLARARASI DUŞANBE SANAYİ VE TİCARET FUARI’NIN
AÇILIŞINI ÖNEMLİ KONUKLAR YAPTI

Açılış  töreninde,

- T.C. Duşanbe Büyükelçisi,
Sn. Mehmet Munis Dirik,
- Tacikistan Sanayi ve Ticaret Odası Başkan yardımcısı
Sn. Asanali Karamaliyev
- Tacikistan Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Bakan 1.Yard.
Sn. Gülçehra Bozorova
- Tacikistan Enerji ve Sanayi Bakan Yardımcısı
Sn. Mahmadulloev Khairullo
- Kazakistan Cumhuriyeti Duşanbe Büyükelçi Vekili
Sn.Aytjan Aydaşev
- Afganistan Büyükelçisi
Abdul Gafoor Orzu
- ExpoCentralAsia-Kazakistan Fuarcılık Kuruluşu Genel Müdürü
Sn. Mahmut Er konuşma yaptılar.

Ayrıca açılışta konuk olarak Tacikistan Tarım Bakanı 1 yardımcısı Sn.Rahmonali Amirov, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Khudoyor Khudoyorov, Tacikistan’daki Fransa Cumhuriyeti Büyükelçisi Henry Zipper de Fabiani, İngiltere Büyükelçisi Trever Charles Moore, Almanya Büyükelçisi Doris Hertramps, Kırgız Cumhuriyeti  Büyükelçisi  Saralaev Urmat, Türkmenistan  Büyükelçisi  Nokerguli Ataguliev, Japonya Büyükelçi Vekili, Eshisiro Nakayama, Polonya Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Sn. Slawomir Stshalkovski, Rusya Federasyonu Ticaret Temsilcisi  Alexander Yakovlev ve Azerbayjan,Hindistan, ABD elçiliklerinden yetkililer bulundu.

T.C. Duşanbe Büyükelçisi, Sn. Mehmet Munis Dirik konuşmasında; Başta Mevlana Celalettin Rumi olmak üzere büyük düşünürler ve değerli evrensel şahsiyetlerden güç alan bir kültürün mirasını bağlaşan Türk ve Tacik toplumları arasındaki tarihi ve kültürel bağlar ile karşılıklı samimi ilişkiler Türkiye ve Tacikistan ilişkilerinin temelini oluşturmaktadır.Bu temelle yararlı ve verimli bir işbirliği anlayışı çerçevesinde gelişen ikili ekonomik ve ticari ilişkilerimizde atılan her olumlu adım ve sağlanan her olumlu gelişme memnuniyet vericidir. Bu düşüncelerle 2.Duşanbe Sanayi ve Ticaret fuarı organizatörlerine ve tüm katılımcılara başarılar diliyorum.

Fuar organizatörü ExpoCentralAsia Genel Müdür’ü Mahmut Er konuşmasında; organizasyonun, Türk-Kazak-Tacik işbirliğinin bir ürünü olduğunu belirterek, organizasyona destek veren ve emeği geçen tüm kuruluşlara teşekkür etti ve Tacikistan, Orta Asya ekonomisine katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Fuara Tacikistan Sanayi ve Ticaret Odası’nın desteğinin yanında, Kazakistan Kaznex Dış Ticaret Kurumu ve Afganistan Sanayi ve Ticaret Odası’nın milli katılımları fuara verilen önemin göstergesiydi. 

İŞ FORUMU 15 E YAKIN ÜLKEDEN 200 İŞADAMININ KATILIMI İLE GÖZ DOLDURDU


Fuarın ikinci gününde Tacikistan Oteli‘nde  ExpoCentralAsia ve Tacikistan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Orta Asya İş Forumu” na 15 e yakın ülkeden 200 seviyesinde iş adamı katıldı.

Fuarda ve İş Forumunda Afganistan’ın başta Kabil, Kunduz, Mezar-ı Şerif bölgelerinden olmak üzere, Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda gelen 100’e yakın işadamı özel ilgi gördü.İş forumuna katılan Afgan firmalarının özellikle gıda, inşaat, enerji gibi bir çok sektörde yatırım ve işbirliği talepleri dikkat çekti.

Özellikle fuarın gerek katılımcılar gerekse ziyaretçiler açısından uluslar arası profili tam not aldı. Fuarın tüm katılımcıları organizasyonu ve ziyaretçiler konusunda memnuniyetlerini ifade ettiler.

Türkiye’den fuara katılan Azim Otomotiv, Gold Kimya, Arbella Makarna (Durum Gıda), Esit Elektronik, OMS Paslanmaz, Yükseliş Asansör, Formul Kalıp, MTI Gold, Las Zirh, Ar Kağıt, Silkcoat Boya son derece memnun olduklarını bildirdiler.
Katılımcılar arasında yer alan Schneider Electric, Liebherr Export, Knauf, Italcement, Henkel Bautechnik, Robert Bosch, Sharp gibi dünya devleri firmaları da fuardan oldukça memnun şekilde ayrıldılar.

 

 


03 - 05 Nisan 2012’de
Orta Asya ‘nın parlayan yıldızı “DUŞANBE-TACIKISTAN” da
3. Uluslararası Duşanbe Sanayi ve Ticaret Fuar’ında  buluşmak üzere !!!

www.expotajik.com

spacer
 


Darülaceze Cad. Bilaş İş Merkezi A Blok No:31 K:2 D:29
Okmeydanı / ISTANBUL

Tel:   + 90 (212) 222 90 60 - Fax:  + 90 (212) 210 61 76
info@expotajik.com - www.expotajik.com