REF. : TAC / 2009- 2184 

22.10.2009
 
   
 
  Tacikistan / TALCO Alüminyum Tesisleri İşbirliği Teklifi  
 
Kime: Türk-Avrasya İş Konseyleri Üyelerine
Kimden: İsmail Kavuncu, Türk-Tacik İş Konseyi Başkanı
 

Tacikistan Ticaret ve Sanayi Odasından alınan bir yazıda, yıllık 520.000 tonluk kapasitesi ile dünya ve Orta Asya külçe aliminyum üretiminde önemli bir yeri haiz “Tacikistan Alüminyum Şirketi (TALCO)” Ticaret ve Finansman Müdürü Şerali Kadirov’un Duşanbe Büyükelçimiz ve Ticaret Müşavirimiz ile gerçekleştirdikleri görüşmede, Tacikistan’ın katma değeri yüksek alüminyum ürünlerinin üretimi dahil tüm alanlarda ülkemiz ile işbirliğine gitmek istediklerini ve TALCO’nun alüminyum satın almak isteyen Türk firmalarının tekliflerini değerlendiremeye hazır olduğunu belirtmiştir.

Bilindiği üzere alüminyum fiyatlarının dünya borsa fiyatlarına göre belirlenmekte, devlet sübvansiyonu almayan ancak Tacikistan’a en fazla döviz girdisi sağlayan şirket olan TALCO’nun küresel talep daralmasından etkilenmektedir. Ancak Azerbaycan, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerdeki önemli alüminyum tesisleri kapanırken bahsekonu şirketin ise 2008 yılına oranla üretiminin sadece %9 oranında azaldığı gözlenmektedir. Sözkonusu şirketin ülkemize yılda 60-70 bin ton alüminyum ihraç ettiği ve Tacikistan’ın denize çıkışı olmamasından dolayı hammadde tedarikinde zaman zaman sıkıntıların yaşandığı bilinmektedir.

Tacikistan pazarına girmek ve bu ülkeden alüminyum ithal etmek isteyen Türk firmaları için önemli bir fırsat sunan bu teklif hakkında detaylı bilgi edinmek DEİK Türk Avrasya İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Adem Kula’dan (Tel:0212 3395083, Fax: 0212 2703784 E-posta: akula@deik.org.tr) ayrıntılı bilgi edinebilirler.